Popieþiaus BENDIKTO XVI þinia 47-osios Pasaulinës visuomenës komunikavimo priemoniø dienos proga „Socialiniai tinklai – tiesos ir tikëjimo portalai, evangelizacijos naujosios erdvës“ (2013 m. geguþës 12-oji)
 
 

Popieþius BENEDIKTAS XVI

Socialiniai tinklai – tiesos ir tikëjimo portalai, evangelizacijos naujosios erdvës

Þinia 47-osios Pasaulinës visuomenës komunikavimo priemoniø dienos proga

(2013 m. geguþës 12-oji, sekmadienis)


Brangûs broliai ir seserys!

Artëjant 2013 m. Pasaulinei visuomenës komunikavimo priemoniø dienai, norëèiau pasiûlyti jums keletà minèiø apie vis svarbesnæ tikrovæ, susijusià su ðiandieniu þmoniø tarpusavio komunikavimo bûdu. Norëèiau panagrinëti skaitmeniniø socialiniø tinklø plëtrà. Šie tinklai padeda kurti naujàjà „agorà“, atvirà vieðàjà erdvæ, kurioje þmonës dalijasi idëjomis, informacija ir nuomonëmis ir gali rastis naujø bendruomenës santykiø bei formø.

Naudojamos iðmintingai ir nuosaikiai, ðios erdvës padeda skatinti dialogà ir debatus, kurie, jeigu plëtojami pagarbiai ir paisant privatumo, atsakomybës bei tiesos, gali sustiprinti vienybës saitus tarp þmoniø ir veiksmingai prisidëti prie þmoniø ðeimos darnos. Keitimasis informacija gali virsti tikru komunikavimu, jungtys iðsirutulioti á draugystæ, ryðiai palengvinti bendrystæ. Kadangi tinklai paðaukti ágyvendinti ðá didþiulá potencialà, tai juose dalyvaujantys þmonës privalo stengtis bûti autentiðki, nes tose erdvëse dalijamasi ne tik idëjomis bei þiniomis, bet galiausiai ir paèiais savimi.

Socialiniø tinklø plëtra reikalauja ásipareigojimo: þmonës átraukiami á santykiø kûrimà ir draugystës rutuliojimà, á atsakymø á savo klausimus paieðkà ir pramogas, taip pat trokðta intelektiniø paskatø ir pasidalyti savo kompetencija bei þiniomis. Burdami þmones ðiø pamatiniø poreikiø pagrindu, tinklai vis labiau tampa paties visuomenës audinio dalimi. Tad socialinius tinklus maitina lûkesèiai, ásiðaknijæ þmogaus ðirdyje.

Socialiniø tinklø kultûra ir komunikavimo formø bei stiliø kaita kelia svarbius iððûkius norintiems kalbëti apie tiesà ir vertybes. Kaip ir kitø visuomenës komunikavimo priemoniø atveju, ávairiø raiðkos formø reikðmæ ir veiksmingumà paprastai lemia labiau jø populiarumas, o ne vidinis vertingumas ir svarba. Savo ruoþtu populiarumas daþnai bûna labiau susijæs su þinomumu ar áteigimo strategijomis nei su argumentavimo logika. Kartais negarsø protingà balsà nustelbia perdëm gausios informacijos gausmas, neleidþiantis jam patraukti dëmesio, kurá pasiglemþia mokantys iðreikðti save átaigiau. Tad visuomenës komunikavimo priemonëms reikia ásipareigojimo tø, kurie suvokia dialogo, protingø debatø ir loginës argumentacijos vertæ, þmoniø, siekianèiø puoselëti pokalbio ir raiðkos formas, atitinkanèias iðkiliausius komunikavimo dalyviø lûkesèius. „Kultûrinës ávairovës akivaizdoje þmonës ne tik turi susitaikyti su kitø kultûros egzistavimu, bet ir siekti bûti jos praturtinti bei pasiûlyti jai tai, kà turi gero, teisingo ir graþaus“ (Kalba per susitikimà su kultûros pasauliu, Lisabona, 2010 05 12).

Socialiniams tinklams kyla iððûkis, kaip bûti iðties viskà apimantiems: taigi jiems bus naudinga, jei juose dalyvaus tikintieji, trokðtantys pasidalyti þinia apie Jëzø ir þmogaus kilnumo vertybëmis, kurios skatinamos jo mokymo. Juk tikintieji vis labiau suvokia: jei Geroji Naujiena nebus þinoma ir skaitmeninëje aplinkoje, tai jos gali nepatirti gausybë þmoniø, kuriems ði egzistencinë erdvë yra svarbi. Skaitmeninë aplinka nëra paralelinis ar grynai virtualus pasaulis, tai – daugybës þmoniø, pirmiausia jaunimo, kasdienës patirties dalis. Socialiniai tinklai yra þmoniø sàveikos vaisius, bet sykiu savo ruoþtu suteikia santykius kurianèiam komunikavimo vyksmui naujø formø: vadinasi, gilesnis tos aplinkos supratimas yra iðankstinë reikðmingo dalyvavimo joje prielaida.

Gebëjimas naudotis naujomis kalbomis bûtinas ne tik tam, kad neatsiliktum nuo laikmeèio, bet ir tam, kad be galo turtinga Evangelija atrastø raiðkos formø, gebanèiø pasiekti visø dvasià ir ðirdá. Skaitmeninëje aplinkoje raðytiná þodá daþnai lydi vaizdai ir garsai. Veiksmingas komunikavimas, kaip antai Jëzaus palyginimai, turi uþkalbinti ir vaizduotæ bei emociná jautrumà tø, kuriuos norime pakviesti susitikti su Dievo meilës slëpiniu. Be to, þinome, kad krikðèioniø tradicijà visada praturtindavo þenklai ir simboliai: galvoje, pavyzdþiui, turiu kryþiø, ikonas, Mergelës Marijos atvaizdus, prakartëles, baþnyèiø vitraþus ir paveikslus. Svarbià þmonijos meninio paveldo dalá sukûrë menininkai ir muzikai, troðkæ iðreikðti tikëjimo tiesas.

Tikinèiøjø autentiðkumà socialiniuose tinkluose parodo dalijimasis giliàja savo vilties ir dþiaugsmo versme – tikëjimu á Jëzuje Kristuje apreikðtà gailestingà ir mylintá Dievà. To dalijimosi esmë yra ne tik aiðkiai iðreikðti tikëjimà, bet ir já liudyti perteikiant savo „pasirinkimus, preferencijas ir vertinimus, ið pagrindø deranèius su Evangelija, net jei apie tai konkreèiai nekalbama“ (Þinia 2011 m. Pasaulinës visuomenës komunikavimo dienos proga). Ypaè reikðmingas tokio liudijimo bûdas bûtø noras tarnauti kitiems bûnant visada pasirengus kantriai ir pagarbiai atsakyti á jø klausimus ir abejones, kylanèius jiems ieðkant tiesos ir þmogaus egzistencijos prasmës. Socialiniuose tinkluose iðnyrantys pokalbiai apie tikëjimà ir tikinèiuosius patvirtina religijos svarbà bei reikðmæ vieðuosiuose ir socialiniuose debatuose.

Atvira ðirdimi priëmusiems tikëjimo dovanà radikaliausias atsakymas á þmogaus klausimus dël meilës, tiesos ir gyvenimo prasmës – klausimus, kuriø socialiniuose tinkluose tikrai netrûksta, – yra Jëzaus Kristaus asmuo. Natûralu, kad tas, kuris tiki, trokðta pagarbiai ir jautriai pasidalyti savo tikëjimu su tais, kuriuos sutinka skaitmeninëje aplinkoje. Taèiau jei mûsø pasidalijimas Evangelija ir duoda gerø vaisiø, tai galiausiai todël, kad pirma visø mûsø pastangø ðirdis palyti pati Dievo þodþio galia. Pasitikëjimas Dievo veikimo galia visada turi bûti didesnis uþ mûsø visà pasitikëjimà þmogiðkosiomis priemonëmis. Skaitmeninëje aplinkoje, kur apstu karðtø bei poleminiø balsø ir kartais virðø ima potraukis prie sensacijø, mes irgi raginami rûpestingai atpaþinti. Prisiminkime, kad Elijas Dievo balsà atpaþino ne dideliame ir stipriame vëjyje, ne þemës drebëjime ar ugnyje, bet „ðvelnios tylos balse“ (plg. 1 Kar 19, 11–12). Turime kliautis tuo, kad pamatinis þmogaus troðkimas mylëti ir bûti mylimam, surasti prasmæ ir tiesà – troðkimas, paties Dievo ádëtas á þmogaus ðirdá, – ir mûsø laiko vyrus bei moteris visada ir visaip laiko atvirus tam, kà palaimintasis kardinolas Newmanas pavadino tikëjimo „ðvelnia ðviesa“.

Socialiniai tinklai gali bûti ne tik evangelizacijos priemonë, bet ir þmogiðkojo vystymosi veiksnys. Pavyzdþiui, kai kuriuose geografiniuose ir kultûriniuose kontekstuose, kur krikðèionys jauèiasi izoliuoti, socialiniai tinklai gali sustiprinti tikrosios vienybës su pasauline tikinèiøjø bendruomene jausmà. Tinklai padeda dalytis dvasiniais ir liturginiais iðtekliais, melstis labiau jauèiant artumà tø, kurie iðpaþásta tà patá tikëjimà. Autentiðkas ir interaktyvus ásitraukimas á klausimus ir abejones tø, kurie toli nuo tikëjimo, turëtø paskatinti mus pajusti poreiká malda ir apmàstymais Dievo akivaizdoje maitinti ne tik savo tikëjimà, bet ir veikliàjà meilæ: „Jei kalbëèiau þmoniø ir angelø kalbomis, bet neturëèiau meilës, að tebûèiau þvangantis varis ir skambantys cimbolai“ (1 Kor 13, 1).

Skaitmeninëje aplinkoje yra socialiniø tinklø, teikianèiø ðiandieniams þmonëms progø melstis, apmàstyti, dalytis Dievo þodþiu. Bet ðie tinklai gali atverti vartus ir á kitus tikëjimo matmenis. Juk daugybë þmoniø kaip tik dël pradiniø online ryðiø atranda tiesioginio susitikimo, bendruomeninës patirties ar net piligrimystës – tikëjimo kelionëje visada svarbiø elementø – reikðmæ. Stengdamiesi padaryti Evangelijà esamà skaitmeninëje aplinkoje, galime kviesti þmones maldai ar liturginiam ðventimui burtis á konkreèias vietas, kaip antai baþnyèias ar koplyèias. Nuosekliai ir vieningai reikðti savo tikëjimà ir liudyti Evangelijà turime visoje tikrovëje, kurioje esame paðaukti gyventi, – ir fizinëje, ir skaitmeninëje. Kad ir kokiu bûdu esame dël kitø, esame paðaukti skelbti Dievo meilæ ligi þemës pakraðèiø.

Meldþiu, kad Dievo Dvasia jus visada lydëtø ir apðviestø, ir nuoðirdþiai teikiu savo palaiminimà jums visiems, kad bûtumëte tikri Evangelijos ðaukliai ir liudytojai. „Eikite á visà pasaulá ir skelbkite Evangelijà visai kûrinijai“ (Mk 16, 15).

Vatikanas, 2013 m. sausio 24-oji, Šv. Pranciðkaus Salezo ðventë

BENEDICTUS PP. XVI

 
 
   
 
     
© 1998-2002, 2003-2005, 2006-2020 Katalikø interneto tarnyba, info@kit.lt